Loading
Open Now
Wed–Sun 11am–7pm
Free Admission
1533 Sul Ross St.
Houston, TX 77006
713-525-9400
Open Now
Wed–Sun 11am–7pm
Free Admission
1533 Sul Ross St.
Houston, TX 77006
713-525-9400

Menil

Staff

Director's Office

  • Rebecca Rabinow, Director
  • Sara Beck, Writer/Editor
  • Elsian Cozens, Director’s Office Liaison
  • Lauren Pollock, Assistant to the Director's Office

Finance

  • Michael Nicknish, Chief Financial Officer
  • Jocelyn Bazile, Accounts Payable
  • Brandon Conner, Financial and Budget Analyst
  • Lisa DeLatte, Staff Accountant
  • Ileana Del Toro, Controller
  • Earline Gray, Assistant to the Chief Financial Officer
  • Rosivel Gutierrez, Accounting Specialist
  • Shiow-Chyn (Susie) Liao, Accountant

Human Resources

  • Suzanne Maloch, Director of Human Resources
  • Patrice Ashley, Benefits Coordinator

Advancement

  • Karen Sumner, Director of Advancement
  • Brandon Bourque, Special Events Coordinator
  • Christopher Henry, Branard Street Receptionist
  • Emily Darling, Special Events Coordinator
  • Carrie Ermler, Manager of Membership and Visitor Services
  • Jeremy Faulk, Manager of Foundation Relations
  • Joshua Gottlieb-Miller, Part-time Desk Attendant
  • Eileen Johnston, Director of Special Events
  • Madeline Kelly, Major Gifts Officer
  • Patrice McCracken, Prospect Researcher
  • Laura Nauert, Membership Associate
  • Jennifer Scamardo, Special Events Assistant
  • Sylvia Sheppard, Assistant to the Director of Advancement
  • Hannah Siegel-Gardner, Manager of Patron Programs
  • Thelma Smith, Visitor/Membership Associate
  • Kristin Smyth, Manager of Development Services
  • Jennifer Waite, Part-time Desk Assistant
  • Hannah Thibodeaux, Membership and Visitor Desk Attendant
  • Judy Waters, Associate Director of Development
  • Katie White Wisian, Corporate Giving Officer

Archives

  • Lisa Barkley, Archival Associate
  • Lilly Carrel, Archivist

Bookstore

  • Paul Forsythe, Manager
  • Kaneem Smith, Bookstore Associate
  • Caitlin Young, Bookstore Associate

Collection Management

  • Susan Slepka Anderson, Director of Collection Management
  • David Aylsworth, Collections Registrar
  • Catherine Fitzgerald Eckels, Registrar, Menil Drawing Institute
  • Anthony Flores, Imaging Technician
  • Stephanie Harris, Associate Registrar for Loans and Exhibitions
  • Anna Hollyer, Assistant Registrar for Loans and Exhibitions
  • Robin Key, TMS Assistant
  • Russ Lane, Art Preparator
  • Margaret McKee, Digital Asset Manager
  • Ole Petersen, Art Preparator
  • Alex Rosas, Art Preparator, Menil Drawing Institute
  • Tony Rubio, Chief Preparator
  • Julie Thies, Head of TMS
  • Kara Thoreson, Imaging Services Specialist
  • Charles Patrick Yarrington, Art Preparator

Conservation

  • Bradford Epley, Chief Conservator
  • Jan Burandt, Paper Conservator
  • Kari Dodson, Associate Objects Conservator
  • Mina Gaber, Matter/Framer
  • Judith Hastings, Administrative Assistant, Conservation
  • Christina McLean, Whitney Fellow, Artists Documentation Program
  • Adam Neese, Conservation Imaging Specialist
  • Desirae Peters, Andrew W. Mellon Fellow in Painting Conservation
  • Katrina Rush, Associate Paintings Conservator
  • Sarah Thompson, Administrative Assistant, Conservation
  • Brianna Warren, Conservation Studio Technician, Menil Drawing Institute

Curatorial

  • Michelle White, Senior Curator
  • Jessamine Batario, Vivian L. Smith Foundation Fellow
  • Haley Berkman, Curatorial Assistant
  • Paul R. Davis, Curator of Collections
  • Cindy Peña, Administrative Assistant, Curatorial Department
  • Clare Elliott, Associate Curator
  • Kelly Montana, Curatorial Assistant, Menil Drawing Institute
  • Alexis Pennington, Assistant Exhibitions Coordinator

Exhibition Design

  • Brooke Stroud, Exhibitions Designer
  • Kent Dorn, Exhibition Design Assistant

External Affairs

  • Theodore Bale, Assistant Director of Public Programs
  • Casey Betts, Communications Coordinator
  • Tony Martinez, Programs Coordinator
  • Tommy Napier, Assistant Director of Communications
  • Amanda Thomas, Graphic Designer

Information Technology

  • Buck Bakke, Information Technology Manager

Library

  • Lauren Gottlieb-Miller, Librarian

Museum Facilities/Operations

  • Steve McConathy, Director of Facilities
  • Melissa McDonnell Luján, Director of Operations
  • Bridget Eldredge, Maintenance Assistant/Relief Control Room
  • Ernest Flores, Maintenance Assistant
  • Wesley Haines, Facilities Engineer
  • Alem Imru, Receptionist/Mail Room Clerk
  • Jack Patterson, Assistant Facilities Engineer
  • Javier Verduzco, Custodian

Publishing

  • Joseph N. Newland, Director of Publishing
  • Sarah E. Robinson, Editor

Real Estate and Landscaping

  • Michael J. Ross, Manager of Rental Real Estate
  • Byron Aragon, Leasing Associate
  • Juan Buenrostro, Groundsman/Operations
  • Ramon Castillo, HVAC/Plumbing Technician
  • Martin Cerna, Electrical/Appliances
  • Roberto Gonzalez, Maintenance Supervisor
  • Georgina Molina, Assistant Manager of Rental Real Estate
  • Jesus Olvera, Handyman
  • Alvin Ramirez, Groundskeeper
  • Jose Soriano Salazar, Handyman
  • Walter Taylor, Assistant Maintenance Supervisor

Safety and Security

  • Sgt. Glenn Shepherd, Director of Safety and Security
  • Chris Akin, Gallery Attendant
  • Vicente Ancheta, Gallery Attendant
  • Arceli Arcilla, Gallery Attendant
  • Matthew Barton, Gallery Attendant
  • Nestor Bombarda, Gallery Attendant
  • Delana Bunch, Gallery Attendant
  • Sabina Causevic, Gallery Attendant
  • William Cuevas, Control Room Monitor
  • Rodolfo Fornillos, Jr., Gallery Attendant
  • Latisha Gilbert, Assistant Gallery Attendant Supervisor
  • Jamarcus Gilmore, Gallery Attendant
  • Nydia Gutierrez, Gallery Attendant
  • Earl Harris, Control Room Monitor
  • Monique Harris, Gallery Attendant
  • Shawnie Hunt, Control Room Monitor
  • Sossina Kenfere, Gallery Attendant
  • Lerma Legaspi, Gallery Attendant
  • Reynaldo Legaspi, Gallery Attendant
  • Getachew Mengesha, Gallery Attendant Supervisor
  • Matthew Rojas, Gallery Attendant
  • Kenneth Sherman, Gallery Attendant
  • Mirzama Sisic, Assistant Gallery Attendant Supervisor
  • Konjit Tekletsadik, Gallery Attendant
  • Richard Thompson, Gallery Attendant
  • Eric Valdez, Control Room Monitor